Staré hry Mafia Galerie Odkazy Kuchařka
Elektronika Černé vlajky Red Dwarf Home Page SMS brány

Schémata která mi připadala zajímavá nebo užitečná

Časový spínač původně pro loď Perla

Tento časový spínač byl uveřejněn v časopise ABC (autor Jaroslav Kusala) někdy kolem roku 1980 a původně byl určen k omezení akčního rádiusu lodě Perla. Já jsem tohle schema v poněkud rozšířené podobě použil k zamezení zhasínaní kotle ústředního topení. Původně jsem na jeho místě použil průmyslově vyráběné časové relé TX 11 ale tomu se čert ví proč neustále slepovali kontakty. Takže mi nezbylo nic jiného než se pustit do vlastní konstrukce.

Původní součástky:

T1 - libovolný NPN 104NU71,KSY62 a určitě by fungoval i ve schematu použitý 2N2222 (a snáz sehnatelný)

C1 - podle požadované doby pro cirka 40sec 200-500 mikrofarad

R1 - odpor nejdříve nahradíme trimrem, při stisknutém tlačítku S1 nastavíme hodnotu odporu tak, aby relé bezpečně sepnulo a pak můžeme trimr nahradit odporem nejbližší nižší hodnoty.

RLY1 - relé podle napájecího napětí a kolektorového proudu tranzistoru.

S1 - tlačítko pro časově omezený chod

S2 - spínač pro trvalý chod

časový spínač

Schéma spínače upraveného pro 240V

časový spínač na 240V

Nakresleno v Circuit Maker 2000

Informační LCD pro PC připojení na LPT

Klikni pro zvětšení/zmenšení.
Interní display v 51/4 pozici.

Klikni pro zvětšení/zmenšení.
Celkový pohled s již instalovaným rámečkem.

Klikni pro zvětšení/zmenšení.
Externí provedení čtyřřádkového displaye v krabičce U-KP33 nožky jsou vyrobeny z nábytkových madel...

LCD displej je vynikající doplněk k počítači, zejména pro jedince kteří mají rádi vše pod kontrolou, overclockery, tunery a modery nevyjímaje. Používá se kompatibilní s řadičem HD44780, tyto jdou připojit přímo k LPT, bez jakéhokoliv převodníku. Zapojení je poměrně triviální a zvládne ho i začátečník který umí alespoň trochu zacházet s páječkou, případně (a lépe) mikropáječkou. Jen je nutné prosudovat důkladně příslušný datalist, ne všechny mají stejně rozmístěné vývody (jak je uvedeno v tabulce), asi tak 90% je stejných (možná i víc), ale v kažém stádě se najde nějaká ta černá ovce a tak se občas dá narazit na displej který má vývody jinak než většina, což se může ošklivě nevyplatit. Mám s tím osobní zkušenost, získal jsem darem displej ke kterému se mi nedařilo sehnat datasheet, tak jsem to risknul, zapojil jako obvykle a to byla chyba, až časem se mi podařilo datasheet sehnat a tam sem zjistil že jsou dva vývody přehozené, tuším že 2 a 4, bohužel jeden z nich byl napájení...
Displeje mohou být v provedení interním nebo externím s podsvícením nebo bez. Existují v mnoha varinatách, od jednořádkových osmimístných po čtyřřádkové dvacetimístné, v různých kombinacích (1x8,1x16, 2x8, 2x16, 4x16, 4x20) a rozměrech. Viz: SOS Pokud jste navštívili předchozí odkaz, tak jste si určitě všimli že existují i grafické displaye, ale těmi se zde nebudu zaobírat, neb sem se s nimi zatím nezabýval. Kromě koupě lze získat pěkné kousky i z různých telefonů, faxů, kopírek a dalších zařízení. Za dobrou cenu se objevují na Aukru, ovšem pozor ne všechy musí být nutně kompatibilní s HD44780! Menší verze se hodí spíše jako interní a větší pochopitelně jako externí, pokud je nechcete namontovat třeba na bočnici atp.
Interní provedení se zamontuje do 51/4" šachty, a napájí se pomocí konektoru molex, (napájecí konektor HDD a nebo CD/DVD mechaniky). Externí model se dá napájet z USB. LPT konektor se již pro připojení tiskáren a scannerů nepoužívá a tak jej lze využít pro jiné účely, bohužel z novějších mainboardů mizí. Lze však zakoupit přídavnou kartu do PCI nebo PCIe portu (zatím nevyzkoušeno). K ovládání displeje doporučuji program LCD Smartie, je pravděpodobně nejpropracovanější, nejstabilnější a nejdostupnější. Na téže stránce, v sekci download lze stáhnout také potřebný ovladač pro LPT port, port95nt (úplně dole). Další programy jako JaLCDs a LCD center již nejsou vyvýjeny a jejich stránky nejsou dostupné, ale programy se ještě dají stáhnout různě po internetu. Například již zmiňovaného JaLCDs je stránka je sice nefunkční, ale soubory se ještě na serveru nalézají: http://www.jalcds.de/files/

Číslo kontaktu LCD

Význam

Číslo kontaktu LPT

1

GND (černý vodič Molex)

18 -25

2

Napájení, +5 V (obvykle červený vodič Molex)

-

3

Regulace kontrastu. Pro regulaci kontrastu můžete použít vestavěný rezistor 10 k?, pro získání maximálního kontrastu se kontakt uzemní.

-

4

Výběr registru

16

5

Čtení/zápis informací. Protože potřebujeme pouze zápis, uzemníme.

-

6

Přítomnost signálu

1

7

Data, bit 0

2

8

Data, bit 1

3

9

Data, bit 2

4

10

Data, bit 3

5

11

Data, bit 4

6

12

Data, bit 5

7

13

Data, bit 6

8

14

Data, bit 7

9

15

Napájení podsvícení

-

16

Napájení podsvícení

-

Zdroje: Elektronik * Časopis CHIP * Přídavný displej k PC I., Přídavný displej k PC II.

Elektroodkazy

Katalogy

Programy

Schémata a konstrukce:

Fóra:

Součástky a stavebnice:

Odkazy s příbuznou tematikou, rady a návody:

Retroelektronika, elektronky a digitrony:

Mnemotechnické pomůcky v elektronice:

  • Čenda Honí Červenou Oteklou Žížalu Za Malou Farmou Špatným Bičem Zlomenou Stranou - Žabař - Barvy pro výpočet hodnoty rezistorů: černá, hnědá, červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová, šedá, bílá, zlatá, stříbrná, žádná.
  • Cívka jako dívka: nejdřív napětí, potom proud. – V obvodu s ideální cívkou je napětí fázově posunuto o Π/2 před proudem (u kondenzátoru naopak).
  • Cívka je jako dívka: nejdřív se brání a pak nechce pustit. – Při zasouvání magnetu do cívky klade cívka mechanický odpor jak při pohybu dovnitř, tak ven.
  • NPN [en-pé-en], šipka ven – Ve schématickém zobrazení je u tranzistoru NPN zobrazena šipka ven, u tranzistoru PNP dovnitř. | Pojď Na Pivo - šipka dovnitř, a Nechoď Pivo Není - šipka ven.
  • Zdroj: Wikipedia

    Ke stažení:

    Tabulky výpočtů (Ohmův zákon atp.) a součástek RVHP (Tesla atp.) xls 2,9MB nebo ve formátu ods 2,7MB pro Libre Office a Open Office

    Samostatná tabulka výpočtů Ohmova zákona, předřadného odporu, atp. ve formátu xls 13,5kB nebo ods 17,5kB

    Dekoder barevného kódu rezistorů

    Schéma pro loď Perla ve formátu pro Circuit Maker

    Časový spínač na 240V ve formátu pro Circuit Maker

    Máte li nějaké dotazy, tak mi napište: e-mail

    Návrat nahoru